Víčko týdne – Mezinárodní den hasičů

Dnes se slaví Mezinárodní den hasičů, neboť svátek má sv. Florián, jejich patron.

Přejeme všem hasičkám a hasičům, ať už profesionálním, či dobrovolným, ať si svůj svátek dnes užijí a děkujeme jim za jejich práci.

Firmě nejbližší jsou dobrovolní hasiči Střížovice. Hasičský sbor zde byl oficiálně založen roku 1891, ačkoliv podle dobových fotografií existoval již od roku 1889. K založení sboru dopomohl velký požár, při kterém vyhořela většina stavení. Tehdy sbor tvořilo 22 mužů. K dnešnímu dni je evidováno 36 členů, z nichž je 11 členů v zásahové jednotce kategorie plošného pokrytí JPO V. V loňském roce byl také založen dětský hasičský kroužek, do kterého se přihlásilo 20 malých hasičů, kteří jsou další nadějí na pokračování hasičů v obci.

V průběhu let se hasiči ve Střížovicích věnovali požárnímu sportu, a tak se zkušenosti předávali z generace na generaci. Tento trend bohužel v posledních letech upadal. Minulý rok se ovšem podařilo tradici obnovit, a navázat tak na bohatou minulost v požárním sportu ve Střížovicích.

SDH Střížovice pořádá, nebo se podílí, na akcích pro občany obce i přespolní. Jedná se například o dětský den, akci Ukliďme Česko, vepřové hody, tradiční výlov návesního rybníka ve Střížovicích s posezením a hudbou, svoz železného odpadu apod.

Jednotka SDH Střížovice je vždy připravena zasáhnout ať už je to oheň, nebo technická pomoc. Řídí se mottem: “Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu, sobě ku cti”.

V loňském roce slavili hasiči Střížovice 130. výročí založení sboru. Nepříznivá situace způsobená pandemií koronaviru znemožnila řádně toto výročí oslavit. Na počest a památku tohoto výročí byla pořízena fotografie nejstaršího a nejmladšího člena našeho sboru. Nejstarší člen pan Jan Kubů oslaví letos 92. narozeniny a nejmladšímu členovi, Janu Horálkovi, je 6 let.

Share on

KOMENTOVAT

Tato stránka využívá Akismet k omezení spamu. Zjistěte, jak jsou Vaše komentáře zpracovávány..

Start typing and press Enter to search