Od malého obalu ke globálnímu úspěchu – rozhovor

Pro Deník.cz vznikl rozhovor s ředitelem a jednatelem firmy Dott. Alfonso D´Agostino.

Rozhovor se točí zejména kolem úskalí náborového procesu, zlepšování pracovních podmínek a změnách v odměňování.

 

www.tecnocap.cz

Generální ředitel

Dobrý den, pane D´Agostino, jaké jsou klíčové milníky a úspěchy, kterých firma dosáhla od svého založení?

V roce 2005 jsme kupovali naprosto odlišnou firmu, než jakou je Tecnocap dnes. Dřívější Obal Rozkoš vyráběl cca 400 miliónů vík ročně. Investovali jsme velké množství peněz a výrazně tak výrobu rozšířili. V roce 2013 jsme překročili hranici jedné miliardy vyrobených víček a v roce 2021 jsme dokonce překročili hranici dvou miliard vyrobených víček za rok. Nyní se naše kapacita pohybuje okolo 2,4 miliardy.

V rámci skupiny máme výrobní závody v 9 zemích a obchodní zastoupení ve více než stovce zemí celého světa. Zaměstnáváme více než 1000 zaměstnanců. Výrobní závod ve Střížovicích je klíčový z hlediska variability vyráběných formátů.

 

Jaký je váš pohled na tržní vývoj v odvětvích, do kterých dodáváte své výrobky?

Poslední rok pro nás byl stabilním. Nezahálíme a nadále investujeme do naší výroby a rozšiřujeme tak náš provoz.

 

Podnikáte nějaké kroky v oblasti udržitelnosti?

V roce 2020 jsme se rozhodli zrušit oddělení výroby plastů. Na tomto místě jsme zbudovali úplně nové prostory pro šatny. Původní prostory šaten byly přebudovány na novou nástrojárnu.

Řešíme dlouhodobě možnosti ventilací. Investovali jsme do systému rekuperačních technologií – našim cílem je snížit energetickou náročnost firmy a využít odpadního tepla k vytápění v zimních měsících a zlepšit ventilaci v těch letních.

 

Jaké kroky vaše firma podniká pro zajištění vysoké kvality produktů?

Investovali jsme do dílčích částí jednotlivých linek, které jsou nyní výkonnější a mají výrazně nižší spotřebu plynu. Stále také rozšiřujeme náš provoz, instalovali jsme novou tiskařskou i lakovací linku. Postavili jsme novou halu, do které byl kompletně přesunut sklad vstupního materiálu. Pracujeme také na rekonstrukci skladu finálních výrobků.

 

Jak podporujete rozvoj a angažovanost vašich zaměstnanců?

Kromě výše zmíněných změn v oblasti sociálního zázemí (šatny), jsme rozšířili možnost parkování rpo naše zaměstnance, od roku 2020 přebudováváme také vizuální podoby pracovního prostředí kanceláří, chodeb, recepce, apod.

Změny proběhly v systému odměňování. Připravili jsme systém polyvalence, tedy odměňování na základě schopností. Upravujeme systém odměňování, abychom byli konkurenceschopnější na trhu práce a odměňovali odpovídajícím způsobem zaměstnance, kteří kvalitně odvádějí svou práci. Rozšířili jsme také systém bonusů. Novinkou je příspěvek na dopravu, ale zajímavé jsou i další, například poukázky na volnočasové aktivity, rodinné tarify od mobilního operátora, příspěvky na tábor, apod.

Kromě výše zmíněných bonusů vyplácíme pravidelně 13. mzdu, měsíční bonusy na základě plnění výrobního plánu, a také osobní ohodnocení. Nostalgicky držíme také mnohaletou tradici kapra, jako vánočního dárku pro naše zaměstnance.

 

Které profese momentálně nejvíc potřebujete?

Kromě určitých specifických, hledáme profese stále potřebné pro naši výrobu – seřizovače, lakaře, tiskaře a jejich asistenty. Nabíráme také nástrojaře.

Seznam volných pracovních pozic naleznete na našich webových stránkách (www.tecnocap.cz) v sekci kariéra, nebo můžete kontaktovat přímo naše personální oddělení. Za doporučení nového zaměstnance z řad našich stávajících zaměstnancům vyplácíme také bonus.

Vytížení jsme stále, ale přes hlavní sezónu nejvíce. Sezóna je sice od dubna do října, v době, kdy dozrává ovoce a zelenina, či se stáčí med, ale čím dál více se prodlužuje dalším zpracováním ovoce – například do marmelád.

Zaměstnance nabíráme průběžně. Chceme využít volnějších měsíců pro zaučení, trénink, školení, aby do nové sezóny vstoupili už i noví zaměstnanci plně připraveni.

 

Jaká role hraje vaše firma v místní komunitě?

Vnímáme svou roli velkého zaměstnavatele v regionu a snažíme se proto vytvářet pro naše zaměstnance co nejlepší pracovní podmínky. Snažíme se být také v regionu aktivní a v rámci sponzoringu podporujeme mnoho projektů. Zejména potom spolky, ve kterých jsou zaangažováni naši zaměstnanci. Velký prostor také dostávají projekty na podporu mládežnického sportu.

Share on

KOMENTOVAT

Tato stránka využívá Akismet k omezení spamu. Zjistěte, jak jsou Vaše komentáře zpracovávány..

Start typing and press Enter to search